Výroba

Cider [sajdr] je jablečné víno vyráběné řízeným kvašením jablečného moštu. Nápoj je populární především v západní Evropě (Spojené království, Irsko, Francie, Španělsko), v Česku byl donedávna prakticky neznámý. O jeho původu a rozšíření se vedou dlouhodobé spory, vznik výroby cideru je pravděpodobně spojen s oblastí dnešního Baskicka. Nápoj byl znám už v antice. První středověké zprávy o výrobě cideru v Evropě pocházejí z doby Karla Velikého. První vědecký spis o výrobě cideru De vino et pomaceo vytvořil mistr Julien Le Paulmier, osobní lékař Karla IX. r. 1588. Postupy výroby se výrazně liší nejen podle země původu, ale hlavně podle způsobu zpracování. Průmyslově vyráběné cidery jsou většinou z jablečného koncentrátu, který usnadňuje masovou výrobu.

Na rozdíl od tradiční výroby z jablečného moštu, který klade vyšší nároky na zralost ovoce, jeho stav, způsob uskladnění i teplotu při výrobě. Cider může být jak průzračný, tak s lehkým zákalem, většinou zlatavé, až žluto-oranžové barvy. Jemně perlivý nápoj se může podobat pivu, ale i ušlechtilým perlivým vínům. Vůni a chutí vždy odkazuje na výběr surovin a způsob výroby. V Dřínově u Slaného pro Vás v moštárně vyrábíme výhradně přírodní cider. Navazujeme na tradici rodinného ovocnářství pana Hubáčka, které se nachází v centru ovocnářské a vinařské oblasti. Bylo založeno v roce 1994 na okraji města Slaný v okolí Slánské hory. V této oblasti je ovoce pěstováno od 2. poloviny 20. století.

Náš cider vzniká tzv. anglickou metodou. Dobrý cider není nikdy vyroben z jediné odrůdy jablek. Vhodná jablka nejprve vybereme a následně přichází samotný proces výroby cideru. Jablka pečlivě umyjeme, rozdrtíme a vylisujeme z nich jablečný mošt. Potom nastává nejdůležitější část výroby cideru a tou je fermentace. Během této doby mošt kvasí, bublá a fermentuje a stejně jako u vína se cukr přeměňuje na alkohol. V závislosti na druhu cideru, který pro Vás vyrábíme, pak cider takzvaně čistíme a necháváme zrát. Doba tohoto procesu se liší právě dle požadovaného druhu cideru. No a pak už je cider téměř na cestě k Vám. Těsně předtím ho stáčíme a lahvujeme, případně plníme do sudů. A pak už nezbývá než popřát Vám „na zdraví“!